Proovi midagi uut! MAALIMINE!


Olin umbes 10-aastane, kui mu klassijuhataja Mai Loog ütles, et sina pead küll kunstikooli minema. Kooli kõrvalt ma sel hetkel kohe kunstikooli minema ei hakanud, küll aga joonistasin hoogsalt kodus edasi kõike mis aga huvi pakkus. Tolleaaegsed joonistused olid sellised detailsed ja lapselikud. Aastaid hiljem, kui pidin keskkooli osas valiku tegema, tuli endise klassijuhataja soovitus meelde ja mõeldud, tehtud. Tegin katsed Tallinna 46.-ndasse keskkooli, mis tänase seisuga on Tallinna Pelgulinna Gümnaasium. Katsetel selgus aga tõsiasi, et ei oska ma isegi akvarelli õigesti teha. Õnneks sattusin istuma abivalmi noormehe kõrvale, kes õige akvarellipintsli laenas ja veidi näpunäiteid jagas. Kooli sain edukalt sisse, mis oli endalegi üllatuseks. Tol kaugel ajal mõtlesin, et minust saab moedisainer, sest peale joonistamise meeldis mulle ka väga riideid välja mõelda ning õmmelda. Alati aga ei lähe nii nagu keskkooli ajal plaanitakse ja nii ka minuga. Võtsin peale kooli mõtlemisaega ja siin ma nüüd olen. Ei mingit tõsisemat joonistamist ja maalimist minu elus rohkem kui 20 aastat.

Kunagi pole hilja!

Facebook aitas mul leida sobiva kunstniku Tiiu Piiburi, kes oma kodus maalikursuseid korraldab. Mul üks tuttav oli tema juures eelmisel aastal käinud ja Facebooki laheda foto oma maalist lisanud. Panin end pühapäevasele kursusele kirja ja läksin lihtsalt kohale. Kuna oli jaanipäeva järgne päev, siis selgus, et ma olen ainuke, kes kohale läks. Eratund, pole paha eks. Esimese asjana oli vaja käsi lahti joonistada. Rasvakriidid, paber ja ülesanne käes. Joonista “Tühjus” ja “Küllus”. Ei oodanud kohe sellist ülesannet. Võttis veidi mõtlema enne kui mõistus tööle hakkas. Kogusin ennast veidi ja tulemus polnudki väga paha, kuigi kriidid olid veidi kuivanud ja värvidega ma küll rahule ei jäänud. Asja mõte oli siiski hetkel tähtsam kui tulemus. Tundus nagu oleksin taas tagasi teises maailmas üle pika aja, maalimaailmas, kus emotsioonid elavad end välja paberil. Käsi harjutatud, nüüd hakkasime valima, mida lõuendile õlivärvidega maalida. Vaatasime päris kaua erinevaid fotosid ja asju mis Tiiul toas olid, et ideid saada. Lõpuks otsustasin ühe päikeseloojangu foto kasuks, sest Tai reisil olin üritanud sarnast fotot moblaga teha. Valisime koos Tiiga välja lõuendi suuruse ja põhivärvid. Tegin pinsliga lõuendile esimesed tõmbed, panin proportsioonid paika, kus päike, kus silmapiir jne. Alustasin kollase ookriga päikese ümrusest ja maalisin päikese peegelduse veele. Hele värv tehtud, võtsin punaka, lillaka ja sinaka tooni, millega tekitasin pilved. Tiiu õpetas kuidas lehvikpintsliga taevas ilusaks ühtlaseks hajutada. Taevas enam vähem valmis, nüüd lained. Alguses tundus, et ma ei oska vett maalida, aga Tiiu lohutas, et kui kihte lisad, siis hakkab kõik palju tõelisem välja nägema. Muutusin kuidagi vabamaks pintslitõmmete osas ja oligi nii, et kihtide lisandudes hakkas pilt parem välja nägema. Kui nüüd tundus, et lähedalt vaadates enam midagi parandada ei oska panime pildi alusele ning vaatasime kaugelt. Päikese aura oli vaja paremaks teha, punast värvi taevasse juurde lisada ja päikese sillerdus otsemaks ning säravamaks teha. Sillerdusest sai osa värvi maha hõõrutud ja pintsliga kenasti hajutatud. Taevasse sai juurde pandud uut veel tugevamat punast, mida siis veel uuesti hajutatud. Lõpuks viimistlesime päikse. Päikse südamik sai 2 erinevat värvi valget, et helendus selgem oleks.

Peaaegu 4 tundi maheda muusika saatel maalides oli möödunud nagu niuhti, selle aja sees jõudsime veel lobiseda elust ja olust ning ka veidi kooki süüa ja taimeteed juua. Arvan, et see oli üle aegade mu lahedaim vihmane pühapäevaõhtu.

Julgustuseks!

Kui sa ka kunagi pole eriti joonistanud, siis Tiiu on just selline megatore kunstnik, kes aitab sul end maalijana avastada. Ei maksa karta! Pintsel ja lõuend ei hammusta. Avasta endas uusi oskusi ja kindlast proovi kunagi ka see päris enda maal valmis teha. Kingitus iseendale on parim asi!


Veel lugemist
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now