RASVAD-mis on mis?


Rasvad

Alustan teiega oma teadmiste jagamist rasvadest.

Vaatamata sellele hirmutavale teadmisele, et rasvad on sageli liigse kehakaalu põhjuseks on tervislikud rasvad inimese organismile hädavajalikud. Pikaajaline rasvavaene dieet võib organismi pöördumatult kahjustada. Rasvade tarbimisega tuleb piiri pidada, kuid mitte neid menüüst välja jätta.

Meie keha ise juba koosneb rasvadest: nähtavast ja nähtamatust rasvast.

Nähtav rasv on:

* energia allikaks

* annab kehale kuju

* toimib soojusisolaatorina

Nähtamatu rasv ehk peidetud rasv:

* on osa iga raku membraanist

* katab närvirakke (ajukude on rasvarikas ja ilma rasvata tema funktsioonid ei toimi)

* on hormoonide ja paljude teiste biokemikaalide koostisosa

* osaleb paljudes funktsioonides, mis mõjutab vereringet, immuunsust jm.

Nüüd aga „söödavate rasvade“ juurde.

Lihtsustatult saab öelda, et rasvasid on kolme tüüpi: head rasvad, halvad rasvad ja inetud rasvad.

Et infot korraga liiga palju ei saa, siis täna kirjutan headest rasvadest :)

Head rasvad jagunevad omakorda kolmeks:

asendamatud rasvad on oomega -3 ja oomega -6 rasvhapped ning lisaks on olemas oomega-9 rasvhapped.

Nagu nimigi viitab, siis oomega-3 ja oomega -6 rasvahappeid ei suuda inimese keha ise toota – need tuleb saada toiduga.

Oomega-3 rasvhapped

nemad on asendamatud südame, aju ja silmade tervise jaoks, kuid vastutavad samuti kauni naha eest. Kare ja kuiv nahk on sageli nende heade rasvade puuduse või tasakaalutuse põhjus. Nad on põletikuvastased ja immuunsüsteemi tugevdava toimega.

Oomega-3 rasvhapetest toodetakse kehas juba kõrgemad rasvhapped EPA ja DHA.

Parimad oomega-3 rasvhapete allikad on rasvased kalad – makrell, anšoovis, sardiin, heeringas, forell ja lõhe.

Kuna oomega-3 rasvhapped on väga õrnad, siis nende kasulik toime hävineb kuumuses. Seega ära küpseta kala kunagi üle 160 C ahjus. Omast kogemusest väidan, et selliselt madalamal temperatuuril aeglasemalt küpsenud kala on mõnus ja mahlane!

Oomega-3 saab lisaks kaladele lina -, chia-, tudra-, kanepi-, kõrvitsa- ja rapsiseemnetest ning eelpool loetletud seemnete õlidest ja Kreeka pähklitest. Vähesel määral on oomega-3 rasvhappeid ka soja- ja rapsiõlis ning Siberis kasvanud seedermänniseemnetes! Neid õlisid ei kasutata kunagi praadimiseks ja parim viis neid säilitada on jahedas ja valguse eest kaitstult tumedas pudelis, mis aitab nende värskust pikemalt säilitada.

NB! Väike tarkus linaseemnete kohta – kuna nende kest on äärmiselt tugev, siis oomega-3 omastamiseks on tarvis linaseemneid blenderis või kohviveskis purustada, muidu toimivad nad organismis vaid soolestiku puhastaja efektiga. Kunagi ära kasuta kibedat linaseemneõli, sest see on juba rääsunud ja ebakvaliteetne. Ei ole endal veel õnnestunud head õli leida :(

Samuti ära söö kibedaid Kreeka pähkleid.

Oomega- 6 rasvhapped

on väikeses koguses meile samuti olulised, kuid kahjuks sisaldab tänapäeval toit oomega-6 liigagi palju. Paljud oomega-6 allikad on igapäevaselt meie toidulaulal: päevalille-, viinamarjaseemne- ja maisiõli, sisetingimustes kasvanud loomade liha.

Nende liigsus suurendab ülemäärast vere hüübimist ja põletike teket, mistõttu on oluline vähendada oomega-6 allikate osakaalu.

Oluline on oomega-6- ja oomega-3-rasvhapete omavaheline tasakaal, mis peaks olema 1:1 või äärmisel juhul 2:1, kuid meie tarbitavas toidus on see suhe umbes 20:1

Oomega-9 rasvhapped

on väga tervislikud rasvhapped, millede allikateks on oliivi-, mandli- ja seesamiõli, pähklid-seemned, avokaado ja ka liha.

Oomega-9 -rikkad õlid on võrdlemisi kuumakindlad, kuid neidki ei tasu pannil suitsema lasta. Parimad on nad siiski salatiõlidena kasutades ja tark on valida külmpressitud ja rafineerimata õlisid, sest üksnes neis on alles kõik vajalikud toitained.

Järgmisel korral halbadest ja inetutest rasvadest!

Varje


Veel lugemist
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now